Implantologia – to wyodrębniona specjalizacja chirurgii stomatologicznej.
Utrata zębów to dla większości pacjentów poważny problem estetyczny, funkcjonalny i zdrowotny. Dla dorosłych ubytki w uzębieniu to prawdziwa katastrofa. Skłaniają wielu do towarzyskiej izolacji, utrudniają kontakty służbowe i osobiste. Często pacjenci po utracie zębów , czy to w wyniku próchnicy, urazu czy paradontozy popadają w depresję, czują się gorsi od reszty społeczeństwa.
Do niedawna pacjenci skazani byli na wyjmowaną protezę utraconego zęba lub zębów albo na cementowane mosty, które wymagały oszlifowania , czyli trwałego uszkodzenia, sąsiadujących zębów.
Implanty zębowe
Implanty dają nam możliwość perfekcyjnego odtworzenia naturalnego uzębienia bez konieczności szlifowania zębów. Przywracają komfort gryzienia, mówienia, śmiania się wpływając bardzo pozytywnie na ogólną kondycję pacjentów.
Implant, czyli inaczej mówiąc wszczep jest substytutem korzenia brakującego zęba. Oznacza to, że za jego pomocą można stworzyć nowy ząb w miejscu, gdzie go brakuje. Poza odbudową jednego zęba, czyli założeniem jednej korony, można odbudowywać także całe grupy zębów i wykonywać mosty, uzupełniając w ten sposób brak nawet wszystkich zębów. Do wykonania takiej pracy wymagane jest jednak założenie kilku implantów.. W przypadku, kiedy nie ma zębów w żuchwie (dolnej szczęce) – wystarczy założyć już 2 implanty, żeby uzyskać wspaniałą stabilność protezy.
Implanty są wyjątkowym uzupełnieniem protetycznym z kilku względów:
- Po pierwsze zapewniają Pacjentowi pełny komfort tak fizyczny jak i psychiczny.
- Po drugie pacjent unika kłopotów związanych klasyczną protetyką (wyjmowanie protez, konieczność szlifowania zębów itp.) a estetyka takiego uzupełnienia jest po prostu znakomita! Doświadczenia lekarzy pokazują również, że wytrzymałość implantów jest imponująca. „Najstarsze” 4 implanty zostały umieszczone w jamie ustnej w 1965r. przez prof. Branemarka i cały ten czas sprawują się świetnie.
Implantów nie należy się bać – wszczepienie ich nie powoduje więcej problemów niż usunięcie zęba. W pierwszym etapie lekarz wprowadza implant do kości, następnie zszywa miejsce po zabiegu i czeka ok.3 miesiące aż wszczep „zrośnie się” z kością. Dopiero po tym czasie można będzie odbudować na nim koronę protetyczną , wykonać most lub osadzić protezę.
Wskazań do zastosowania implantów jest wiele:
- braku pojedynczego zęba – odbudowa zęba na implancie,
- braki kilku zębów – odbudowa zębów na implantach jako pojedyncze korony lub odbudowa zębów jako most oparty na implantach,
- bezzębie całkowite – odbudowa zębów jako most oparty na implantach lub wykonanie protezy ruchomej opartej na implantach.
Plan leczenia zależy od potrzeb własnych pacjenta, decyzji lekarza i możliwości finansowych. Często właśnie bariera finansowa jest tą jedyną która zmusza lekarza i pacjenta do szukania innych rozwiązań protetycznych.