// // //
// // //
  • po-pt: 9:00 - 20:00
MedenClinic

Korony porcelanowe

Korony porcelanowe wykonuje się, gdy np. występuje brak korony anatomicznej zęba, który może być spowodowany np. złamaniem w wyniku urazu lub próchnicy.  Jeśli złamanie korony zęba jest nieduże (ząb żywy) wówczas czasem wystarczy oszlifowanie zęba i wykonanie korony. Jeśli jednak złamanie nastąpiło z urazem miazgi albo ząb był wcześniej leczony kanałowo to wówczas przed założeniem korony lekarz musi wykonać wkład koronowo – korzeniowy, który cementowany jest w korzeniu zęba. Następnie na części koronowej wkładu wykonuje się koronę porcelanową.

Mosty porcelanowe – to drugi sposób uzupełnienia protetycznego, który może być alternatywą dla implantów w przypadku braków zębów, zarówno pojedynczych jak i mnogich.  Uzupełnienie brakującego zęba następuje poprzez dowieszenie go do zębów sąsiednich. Wymaga to jednak oszlifowania dwóch przyległych zębów i założenia np. trzypunktowego mostu porcelanowego (w przypadku braku jednego zęba). Most porcelanowy jest połączony na stałe z filarami zębowymi (wklejony na cement) i pacjent nie może go zdejmować. Zajmuje on tyle samo miejsca co wcześniej zęby własne pacjenta. Wadą jest jednak to, że trzeba oszlifować często zdrowe zęby.  Mostami można uzupełniać nawet duże braki zębowe jednak muszą być spełnione następujące warunki:

– braki zębów muszą być ograniczone zębami własnymi pacjenta, które mogą stanowić filary dla przyszłego mostu

– musi być odpowiedznia ilość zębów filarowych, na których można umieścić most. Zęby oszlifowane przenoszą zarówno nacisk na ich własne korony jak również „dźwigają ciężar” brakujących zębów, które niejako wiszą na nich.

Jeśli brakuje wielu zębów i warunki anatomiczne nie spełniają tych 2 powyższych wówczas konieczne jest wykonanie uzupełnień protetycznych ruchomych czyli wyciąganych, lub wszczepienie implantów.