// // //
// // //
  • po-pt: 9:00 - 20:00
MedenClinic

Ortodoncja

Ortodoncja jest wyspecjalizowaną dziedziną stomatologii, która zajmuje się ogólnie rzecz ujmując leczeniem wad zgryzu. Jest to jednak tylko część rozległej specjalizacji. Dba o prawidłowy rozwój narządu żucia, który sam w sobie stanowi skomplikowany mechanizm, wpływający na ogólny stan zdrowia człowieka. Jeśli jakiś etap leczenia został przez pacjenta przeoczony lub zaniedbany, ortodonta potrafi przywrócić częściowo lub całkowicie prawidłowe funkcjonowanie zgryzu niezależnie od wieku pacjenta. Niestety, czasami nieprawidłowy rozwój spowodowany wadą zgryzu, może mieć poważne konsekwencje i doprowadzić na przykład do przedwczesnej utraty zębów w wieku dorosłym.

Najbardziej pożądane przez pacjentów są zmiany estetyczne, często bardzo efektowne, szczególnie po leczeniu z zastosowaniem aparatów stałych. Te zmiany jednak mają często drugorzędne znaczenie w porównaniu z wadą wiodącą, której istnienia pacjent często sobie nie uświadamia, lub nie był o niej poinformowany.

Wczesne rozpoznanie wady daje możliwość jej szybkiego wyleczenia i aktywnej ingerencji w prawidłowy rozwój zgryzu, ze wszystkimi płynącymi z tego korzyściami. Na szczęście większość wad nie wymaga wczesnego lub bardzo wczesnego leczenia. Współczesne techniki ortodontyczne dysponują arsenałem środków umożliwiających poprawę estetyki zgryzu i całkowitą lub częściową rehabilitację narządu żucia, właściwie w każdym wieku pacjenta.

Ortodontycznie mogą leczyć się nie tylko dzieci ale także osoby dorosłe, u których terapia jest często wstępem do późniejszego leczenia protetycznego lub implantologicznego.